czwartek, 29 września 2016

Zatkany zlew – co robić?Odpływ z umywalki w łazience bądź zlewu w kuchni zatyka się od czasu do czasu w każdym domu. Wbrew pozorom taka usterka wcale nie jest trudna do usunięcia i można ją zlikwidować samemu. 
 
Naprawiać samemu, czy dzwonić po fachowca?
Obecnie w większości mieszkań montowane są syfony z tworzywa sztucznego. Ten element instalacji ma za zadanie chronić pomieszczenie przed przykrymi zapachami z kanalizacji. Jeśli się zatka, konieczne będzie jego oczyszczenie. Nie jest to trudne – wystarczy tylko podstawić miskę, aby nieczystości i stojąca woda nie zachlapały podłogi. Następnie odkręcamy syfon i oczyszczamy go. Później pozostaje tylko na powrót przykręcić go pod zlewem. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starym syfonem wykonanym z żeliwa, zdecydowanie lepiej zdecydować się na fachową pomoc. Taki element trudno odkręcić i oczyścić, dlatego hydraulik Warszawa z pewnością zrobi to szybciej i lepiej. Jeśli problem stanowi rura, a nie sam syfon, prawdopodobnie trzeba będzie użyć specjalnego sprzętu. W takiej sytuacji również warto poprosić o pomoc specjalistę. Przepychanie rur z użyciem ręcznej sprężyny wymaga wyczucia, zwłaszcza w przypadku starych instalacji.

Dbaj o instalację
Chociaż drobna awaria w postaci zatkanego zlewu to nic nadzwyczajnego, zdecydowanie lepiej jest unikać tego typu sytuacji. Jedną z najważniejszych zasad prawidłowego funkcjonowania instalacji wodno-kanalizacyjnej jest jej wykonanie w wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Dziś stosuje się do tego celu tworzywo sztuczne, ponieważ rury z niego produkowane są gładkie i odporne na środki chemiczne, a ponadto nie osadza się na nich kamień. Pamiętajmy, że nawet prawidłowo wykonana instalacja będzie się zatykać, jeśli nie korzystamy z niej prawidłowo. Do kanalizacji nie wolno wrzucać takich odpadów, jak kości, trociny, piasek, gruz, a także duże kawałki jedzenia, zwłaszcza tłustego. Starajmy się też nie używać agresywnych chemicznie środków czyszczących i innych tego typu substancji. Wbrew pozorom takie działania mogą skutecznie zapobiegać powstawaniu awarii i sprawić, że instalacja posłuży nam dłużej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz